Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

W dniu 7 lutego 2021 r. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dokonali przeszukań pomieszczeń i zatrzymania łącznie 10 osób, w tym podejrzanych o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze kryminalnym. 

Działalność grupy cechowała multiprzestępczość ukierunkowana przede wszystkim na czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji (w powiazaniu z handlem ludźmi), ściąganie haraczy i utrzymywanie dominującej roli w środowisku przestępczym na terenie Wodzisławia Śląskiego, w tym kontrolowanie rynku narkotykowego. Zatrzymane osoby były również ściśle związane ze środowiskiem pseudokibiców Odry Wodzisław. 

Zorganizowana grupa przestępcza została rozpracowana w wyniku  obszernej pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz czynności śledczych Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach podejrzanym zostały przedstawione zarzuty kierownictwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania i czerpania korzyści majątkowych z uprawniania prostytucji przez inne osoby, handlu ludźmi, wymuszeń rozbójniczych związanych z tzw. ściąganiem haraczy, nielegalnego ściągania długów z użyciem przemocy, uprowadzeń dla okupu i pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem, udziału w obrocie narkotykami i nowymi substancjami psychoaktywnymi czy prania brudnych pieniędzy.

Sąd Rejonowy w Gliwicach uwzględnił wszystkie wnioski złożone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania łącznie wobec 9 osób.

Czterem osobom – za poszczególne czyny – grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności, kolejnym trzem do 15 lat pozbawienia wolności, a dwóm do 10 i do 8 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie pozostaje w toku. 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3