Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Funkcjonariusze Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach działając na polecenie gliwickiej Prokuratury Okręgowej zatrzymali cztery osoby podejrzane o popełnianie oszustw metodą „na policjanta”.
Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia czynów penalizowanych w art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k oraz art. 299 § 1 k.k.  


Zatrzymania mają związek z prowadzonym w tut. Prokuraturze śledztwem w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wprowadzaniu w błąd osób starszych co do autentyczności prowadzonych działań Policji i doprowadzaniu ich do niekorzystnego rozporządzania mieniem poprzez przekazywanie kwot pieniężnych rzekomym funkcjonariuszom Policji w toku sugerowanych pokrzywdzonym działań zmierzających do ochrony ich środków finansowych,  tj. o przestępstwa z art. 258 § 1 k.k. i art. 286 § 1 k.k.   
Każdorazowo schemat działania sprawców był podobny: posługujący się brytyjskimi, regularnie zmienianymi, numerami telefonów członkowie grupy dzwonili do starszych osób, podając się za funkcjonariuszy Policji i, przekonując pokrzywdzonych, że prowadzona jest akcja policyjna, nakłaniali ich do wypłaty swoich oszczędności i przekazania ich rzekomym funkcjonariuszom Policji, którzy mieli być gwarantami bezpieczeństwa środków pieniężnych.
Członkowie grupy, podając się za funkcjonariuszy policji odbierali od pokrzywdzonych pieniądze i przekazywali kolejnym osobom. Środki te były następnie przekazywane dalej, aż trafiały za granicę - do osoby kierującej grupą.
W toku śledztwa ustalono, że grupa przestępcza kierowana przez Marka M. wyłudziła mienie o łącznej wartości nie niższej niż 500.000 złotych.
 Wobec trzech podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, wobec jednego – środki o charakterze wolnościowym.
Postępowanie pozostaje w toku.


wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3