Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

W dniu 30 września 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, które oskarżono o popełnienie szeregu przestępstw związanych z udzielaniem pożyczek o charakterze lichwiarskim, stosowaniem gróźb w celu egzekwowania zwrotu zawyżonych wierzytelności, oszustwami oraz ukrywaniem swojego majątku w toku postępowań egzekucyjnych. 

Jak ustalono w toku śledztwa, sprawcy przejmowali nieruchomości pokrzywdzonych warte wielokrotnie więcej niż udzielane pożyczki lub obciążali nieruchomości wysokimi hipotekami znacząco przekraczającymi wysokość realnie udzielonego wsparcia finansowego. Podczas zawierania umów wprowadzali pokrzywdzonych w błąd co do charakteru zaciąganych zobowiązań i zabezpieczeń, a następnie regularnie żądali od pokrzywdzonych wysokich opłat prolongujących terminy spłaty lawinowo rosnących wierzytelności. 

Aktem oskarżenia objęto również czyny związane z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

Przeprowadzone czynności są wynikiem prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, śledztwa obejmującego działalność przestępczą podejrzanych w latach 2010-2019 na terenie południowej Polski. Do śledztwa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach połączono sprawy z innych jednostek, pozostające w związku podmiotowo-przedmiotowym, co pozwoliło na objęcie postępowaniem pełnej działalności przestępczej. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 23 przestępstw z czego głównemu sprawcy zarzucono 14 czynów. 

W toku postępowania dokonano 17 zabezpieczeń majątkowych, w tym 16 obejmujących 22 nieruchomości, gdzie wartość zabezpieczonego mienia wyniosła ponad 1 000 000 złotych. Środki te w większości mają na celu  zabezpieczenie obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych

W trakcie śledztwa wobec głównego sprawcy stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec 3 osób zastosowano dozór Policji i poręczenie majątkowe.

Głównemu sprawcy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3