Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Akt oskarżenia przeciwko Adamowi K.oskarżonemu o znieważenie, naruszenie nietykalności cielesnej przewodniczącej składu sędziowskiego Sądu Rejonowego w Rybniku.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorowała śledztwo prowadzone w sprawie przeciwko Adamowi K., który stanął pod zarzutem popełnienia występku  art. 222 § 1 k.k. w zw. z art. 226 § 1 k.k. w zw. z art. 157 § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k. i art. 31 § 2 k.k.

W dniu 30 kwietnia 2020 r. skierowano do Sądu Rejonowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu.

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa , w dniu 20 lutego 2020 Adam K. przybył do siedziby Sądu Rejonowego w Rybniku, w celu wzięcia udziału w mającym się odbyć posiedzeniu sądowym w sprawie, którego przedmiotem było rozpoznanie zażalenia wyżej wymienionego na postanowienie prokuratora Prokuratury Rejonowej w Rybniku z dnia 12 listopada 2019 roku o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie o przestępstwo  z art. 217 § 1 k.k.

Podczas kontroli przy wejściu do budynku Sądu, ujawniono, że Adam K. w zewnętrznej górnej kieszeni kurtki posiada metalowy przedmiot, był to nóż kuchenny do obierania warzyw z ostrzem o długości 5 cm. Nóż został złożony do depozytu, a Adam K. wpuszczony na teren budynku Sądu.

         Przewodniczącą składu Sądu, procedującego w składzie jednoosobowym, była sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku Sylwia Rehlis; obowiązki protokolanta sądowego wykonywał natomiast stażysta sądowy.

Podczas posiedzenia sądowego, w czasie ogłaszania przez Sąd treści postanowienia, mocą którego postanowienie utrzymane zostało w mocy, Adama K. zaczął głośno komentować rozstrzygnięcie Sądu, z którego nie był zadowolony. Następnie wymieniony zaczął znieważać sędzię, podbiegł do stołu sędziowskiego i pięścią uderzył ją w okolice obojczyka, potem zaczął kopać pokrzywdzoną po nogach. Protokolant starał się obezwładnić napastnika, uniemożliwić mu dalszy atak, Adam K. cały czas zachowywał się agresywnie i był pobudzony. Ostatecznie został obezwładniony przez pracownika ochrony Sądu oraz funkcjonariusza Policji Wydziału Konwojowego.

Oskarżony naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonej Sylwii Rehlis, co spowodowało naruszenie czynności narządów ciała trwający nie dłużej niż 7 dni, jednocześnie ją przy tym znieważając.

Adam K. , jak wynika z opinii biegłych, popełnił i zarzucane mu przestępstwo w warunkach częściowo ograniczonej poczytalności.   

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3