Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 31 osobom podejrzanym o handel substancjami zastępczymi (tzw. „dopalaczami”), których zażycie wiązało się z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia zażywającego.

Oskarżonym zarzucono działalność w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje stanowiące środki zastępcze w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tzw. dopalacze, stanowiące substytuty środków odurzających i substancji psychotropowych pod pozorem sprzedaży produktów kolekcjonerskich. 

Jak ustalono w toku śledztwa, środki sprzedawane były w prowadzonych punktach handlowych nieustalonej grupie klientów, którzy w sytuacji zażycia zakupionych środków zostali narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nadto oskarżeni przyjmowali, a następnie przekazywali dalszym osobom środki płatnicze pochodzące z korzyści związanych z tym procederem, czym udaremniono wykrycie tych środków i dokonanie ich zajęcia.  

Postępowanie obejmowało kilka punktów handlowych położonych w: Rybniku,  Krakowie, Gliwicach, Chorzowie, Bytomiu, Jaworznie, Tarnowie, Zakopanem, Sosnowcu,  Katowicach i w Bochni. Tym, co łączyło objęte niniejszym postępowaniem punkty handlowe były podmioty, na rzecz których lokale były wynajmowane oraz zarządzające procederem osoby.  

Jak ustalono, osobą zarządzającą działalnością grupy był Mikołaj Cz., a ważne stanowiska zajmowali – Krzysztof Ż. i Marcin W. Każdy z nich miał do zrealizowania pewne, przydzielone mu w ramach grupy, zadania, tj. Mikołaj Cz. zajmował się zarządzaniem, zbieraniem utargów, kwestiami finansowymi, przeprowadzaniem szkoleń „prawnych”,a także zapewnianiem dostaw. Pozostałe osoby wchodzące w skład grupy to sprzedawcy ze sklepów, którzy zajmowali się bezpośrednim rozprowadzaniem tych środków wśród nabywców. 

Podejrzanym przedstawiono zarzuty kwalifikowane w art. 258 § 1 k.k., art. a także czynów z art. 165 § 1 pkt 2 k.k. art. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. oraz czynów z art. 299 § 1 i 5 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.  

Sprawa  podlegać będzie rozpoznaniu przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, Wydział Zamiejscowy w Rybniku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3