Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzorowała śledztwo w sprawie przeciwko Krzysztofowi K., Marcie M., Angelice F. i Monice M., podejrzanym o szereg przestępstw z art. 286 § 1 k.k. w zw.  z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. oraz z art. 299 § 5 k.k. w zw. z art. 299 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. 

W sprawie w dniu 19 grudnia 2019 r. sporządzono akt oskarżenia, którym zarzucono oskarżonym łącznie popełnienie 1410 przestępstw. 

W toku śledztwa ustalono, że Krzysztof K., za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych, wprowadzał wnioski o pożyczki na dane dużej liczby osób, które nigdy nie ubiegały się o tego typu wsparcie finansowe (w tym wielokrotnie wnioski do różnych firm pożyczkowych były składane na dane tej samej osoby). 

Dane osobowe podejrzany pozyskiwał głównie dzięki prowadzeniu pozornej działalności gospodarczej, w założeniu polegającej na pośrednictwie w sprzedaży nieruchomości. Krzysztof K. wyszukiwał osoby, które miały zamiar sprzedać nieruchomość, następnie udawał się do potencjalnego sprzedawcy, sporządzał z nim umowę pośrednictwa. Dane osobowe pokrzywdzonych były wyłudzane w rozmowach telefonicznych, np. podczas oferowania darmowych badań lekarskich. 

Uzyskane w ten sposób dane osobowe wykorzystywał w ten sposób, że wpisywał je do druków umowy o pożyczkę.  Instytucje pożyczkowe, po akceptacji wniosków składanych faktycznie przez Krzysztofa K. przelewały środki na podane przez niego rachunki bankowe. Zasadniczo rachunki te były zakładane przez oskarżonego dla każdej nowej transakcji. 

Po otrzymaniu środków pochodzących z pożyczki, Krzysztof K. transferował je na inne konta (np. firmowe lub do osób, które z nim wówczas współpracowały) albo wypłacał z bankomatu. Z czasem w proceder przestępczy zaangażował szereg innych osób, w tym Martę M., Monikę M. oraz Angelikę F., a także prowadzone przez te osoby przedsiębiorstwa.

Łącznie w wyżej wskazany sposób sprawcy uzyskali korzyść w wysokości ponad 1.300.000 zł.  

Oskarżeni popełniali oszustwa na terenie całego kraju, w różnych konfiguracjach osobowych. 

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zainicjowała również działania na odcinku cywilnych postępowań sądowych oraz egzekucyjnych, by uniemożliwić zasądzenie lub wyegzekwowanie roszczeń pieniężnych od rzekomych pożyczkobiorców, a które faktycznie powstały w wyniku przestępczego procederu prowadzonego przez oskarżonych. 

Postępowanie toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3