Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. 

Postępowanie prowadzone było wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji – Wydziałem w Katowicach i dotyczyło przestępstw o charakterze korupcyjnym. 

Rafałowi P., Marcinowi S., Patrykowi Ś., Mirosławowi B., Witoldowi D. i Marcinowi P., zarzucono popełnienie przestępstw z art. 228 § 3 k.k. i innych.

Funkcjonariusze ci służbę pełnili na obszarze objętym właściwością miejscową Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. 

Jak ustalono, podejrzani wykorzystywali fakt ujawnienia wykroczenia przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze, do przyjęcia od kierujących pojazdami korzyści majątkowych, w zamian za odstąpienie od ukarania za faktycznie popełnione wykroczenie. Wymienieni współdziałali ze sobą, czyniąc to w różnych konfiguracjach osobowych. 

W większości przypadków przyjęcie korzyści majątkowej powiązane było z nałożeniem na kierującego pojazdem mandatu karnego za wykroczenie o innym charakterze niż rzeczywiście popełnione, np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o niższej wartości, co skutkowało ukaraniem popełniającego wykroczenie mniejszą grzywną i niższą liczbą punktów karnych, a co do części osób także odstąpieniem od (obligatoryjnego) zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

Aktem oskarżenia został objęty również Mateusz F. – wręczający korzyść majątkową kierujący pojazdem, który to prowadząc pojazd ciężarowy marki MAN na drodze publicznej, nie miał do tego uprawnień wynikających z prawa jazdy kategorii C. jak ustalono wręczył on korzyść w wysokości 600 zł. 

Podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 229 § 3 k.k.  

Czterech podejrzanych przyznało się do zarzucanych przestępstw, wyrazili oni wolę dobrowolnego poddania się karze. 

Sprawa toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym w Gliwicach. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3