Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

 

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła postępowanie dotyczące zdarzenia, do jakiego doszło 19 sierpnia 2019 r. przy ulicy Kubsza, gdzie runęło rusztowanie stojącej przy ścianie budynku – Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim.  

Jak ustalono, w dniu 19 sierpnia 2019 roku około godz. 14:50 dyżurny Komendy Powiatowej Policji  w Wodzisławiu Śląskim został powiadomiony o zdarzeniu na ulicy Kubsza przy Muzeum Miejskim - Pałacu Dietrichsteinów, gdzie doszło do katastrofy budowlanej przy modernizacji budynku. Podczas prac runęło rusztowanie stojące przy frontowej ścianie budynku, dwóch pracowników firmy budowlanej, przebywających w czasie zdarzenia na rusztowaniu odniosło obrażenia. Jeden z pokrzywdzonych został przewieziony do Szpitala Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim, natomiast drugi przetransportowany do Szpitala Wielospecjalistycznego w Sosnowcu. Obaj mężczyźni doznali obrażeń ciała w postaci ogólnych potłuczeń, urazów twarzoczaszki i obrażeń wewnętrznych.

W wyniku zawalenia się rusztowań doszło również do uszkodzenia trzech pojazdów stających w pobliżu budynku, nie ucierpiały osoby postronne.

Na miejscu wykonano oględziny, przesłuchano wstępnie świadków, zabezpieczono dokumentację dotyczącą wykonywanych prac.

W toku czynności z udziałem biegłego z zakresu budownictwa, ustalono wstępną przyczynę runięcia rusztowań w lewej części budynku. Jak ustalono, doszło najprawdopodobniej do zerwania gzymsu o długości kilkunastu metrów, którego elementy uszkodziły konstrukcję rusztowania, spowodowały popękanie drewnianych podestów znajdujących się w górnej części konstrukcji, pogięcie metalowych podestów znajdujących się poniżej, pogięcie metalowych rurek, a ostatecznie - zawalenie się tej części rusztowania. Według wstępnych ustaleń rusztowania były prawidłowo zamocowane.

Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Wodzisławiu oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji jest w toku. 

 

 

 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3