Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

       Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód skierowała do Sądu Rejonowego wniosek o umorzenie postępowania i umieszczenie sprawcy przestępstwa w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Danielowi M. przedstawiono zarzut, że w dniu 22 grudnia 2018 r. w Gliwicach przy ul. Toszeckiej sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru poprzez podłożenie ognia pod budynkiem stacji paliw — pod drzwiami budynku oraz w koszu na śmieci oraz w pobliżu dystrybutorów 3 i 4 oraz 5 i 6 na stacji paliw tj. o czyn z art. 164 § 1 k.k.

Jak wynika ze złożonej do akt opinii biegłego z zakresu pożarnictwa, gdyby działania gaśnicze po podłożeniu ognia przez podejrzanego nie zostały podjęte, to ogień mógł się rozwinąć z siłą żywiołową i stanowiłby realne zagrożenie dla mienia wielkich rozmiarów.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel M. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, w których podał, że nie pamięta dokładnie przebiegu zdarzenia, pamięta jedynie, że kierowały nim bardzo silne emocje.

Uprzednie leczenie psychiatryczne i odwykowe oraz popełnienie czynu pod wpływem alkoholu wskazywały na potrzebę powołania biegłych lekarzy psychiatrów oraz psychologa.

W wydanej opinii sądowo- psychiatrycznej biegli psychiatrzy zgodnie stwierdzili, iż w trakcie popełnienia zarzucanego mu czynu Daniel M. miał całkowicie zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem z uwagi na towarzyszący mu zespół urojeniowo-omamowy.

Biegli wskazali, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że z motywacji chorobowych podejrzany dopuści się podobnego czynu, dlatego stanowi on realne i bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób z jego otoczenia. 

W związku z treścią opinii biegłych po przeprowadzonym postępowaniu, prokurator złożył wniosek o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia sprawcy w zakładzie psychiatrycznym.

  

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3