Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

 

        Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach z siedzibą w Piekarach Śląskich skierował do Sądu akt oskarżenia w sprawie wypadku, do jakiego doszło podczas budowy domu wielorodzinnego przy ulicy Mickiewicza w Piekarach Śląskich, w dniu 8 czerwca 2018 r., a w którym śmierć poniósł Eugeniusz D.

Jak ustalono w toku śledztwa, Wioletta B. i Andrea C. prowadzą działalność gospodarczą - Złote Tarasy - w Piekarach Śląskich. Firma zajmowała się budową domu wielorodzinnego przy ulicy Mickiewicza. Jednym z pracowników zatrudnionych na tej budowie był Eugeniusz D. 

W dniu 8 czerwca 2018 r. wykonując prace murarskie na balkonie pierwszego pietra budynku, upadł z wysokości doznając licznych obrażeń ciała. Po upadku został przeniesiony przez innych pracowników poza teren budowy. 

Pokrzywdzony zmarł, mimo reanimacji przeprowadzonej przez pogotowie ratunkowe.

Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała rozległe obrażenia głowy i narządów wewnętrznych.

Jak wynika z protokołu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy przyczyną wypadku, któremu uległ Eugeniusz D. był brak skutecznego zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości (z balkonu) w miejscu obniżonej betonowej balustrady zewnętrznej.

      Nadto ustalono, że Wioletta B. przerobiła daty na umowie zatrudniającej pokrzywdzonego z 1 na 8 czerwca 2018 roku, podając że był zatrudniony od dnia wypadku. 

       Osobami odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i higienę pracy na przedmiotowej budowie byli inwestorzy czyli Wioletta B. i Andrea C., którym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 220 § 1 kk i art. 155 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Nadto Wioletcie B zarzucono przerobienie dokumentu w postaci umowy zlecenia. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. 

        Proces będzie toczył się przez Sądem Rejonowym w Piekarach Śląskich.  

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3