Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

       W dniu 22 stycznia 2019 r. Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach mającego postać wysokoenergetycznego wstrząsu górotworu w dniu 22 stycznia 2019 roku na KWK Rydultowy i obsunięcia się ziemi oraz skał. W następstwie tego zdarzenia śmierć poniósł górnik zatrudniony pod ziemią Marian R., a kolejnych osiem osób zatrudnionych w rejonie wstrząsu odniosło obrażenia ciała w postaci stłuczeń tułowia i kończyn, wskutek nieumyślnego niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy na KWK Rydultowy w dniu  22 stycznia 2019 roku  w Rydułtowach. 

        Postępowanie  dotyczy przestępstw z art. 163 § 2 i 4 kk w zw. z art. 163 § 1 pkt 2 kk w zw. z art. 220 § 2 kk przy zast. art. 11 § 2 kk.

        Jak ustalono w toku śledztwa w dniu 22 stycznia 2019 roku w trakcie wykonywania prac związanych z urabianiem kombajnem w ścianie IV-E-El w rejonie skrzyżowania z chodnikiem doszło do wysokoenergetycznego wstrząsu górotworu.

        W następstwie wstrząsu nastąpiło obsunięcie ziemi i skał na pracujących przy eksploatacji złoża pod ziemią 9 górników. Jeden z pokrzywdzonych -  Marian R., w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

       Postępowanie jest w toku. 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3