Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

       Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko 9 osobom, podejrzanym głównie o czyny z art. 305 § 1 kk.

Jak ustalono, działając w okresie od połowy 2014 r. do końca 2017 r., podejrzani dopuścili się popełniania przestępstw związanych z przebiegiem licytacji nieruchomości, prowadzonych przez komorników sądowych przed sądami w trybie egzekucji cywilnej. 

Czyny zarzucone podejrzanym polegały na wchodzeniu z innymi zainteresowanymi zakupem nieruchomości osobami w nielegalne porozumienia. Porozumienia obejmowały odstąpienie przez osoby uczestniczące w licytacji, od czynnego uczestnictwa w licytacjach - w zamian za odpowiednie kwoty pieniężne.  To, w konsekwencji, umożliwiało zainteresowanym osobom dokonanie zakupów licytowanych nieruchomości po cenie wywołania - na szkodę właścicieli nieruchomości i wierzycieli. 

Dalszym celem grupy było dokonywanie innych przestępstw związanych z licytacyjną sprzedażą nieruchomości, w tym polegających na wprowadzaniu innych osób w błąd i wywoływaniu u nich błędnego przekonanie co do posiadania wpływów w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za przeprowadzenie licytacji, a następnie podejmowaniu się pośrednictwa w załatwieniu w tych instytucjach określonej sprawy (w tym w postaci udaremnienia przeprowadzenia licytacji).

Proceder dotyczył nieruchomości położonych na terenie Jastrzębia Zdroju, jak też Gliwic, Dąbrowy Górniczej. 

Łącznie podejrzanym zarzucono 28 przestępstw, popełnionych w różnych konfiguracjach osobowych. Części osób zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Za popełnienie przestępstwa z art. 305 § 1 kk grozi sprawcy kara do 3 lat pozbawienia wolności.   

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3