Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

                 
    W Wydziale II ds. Przestępczości Gospodarczej gliwickiej Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prowadzone jest śledztwo dotyczące wyłudzenia od Skarbu Państwa znacznych kwot pieniędzy w postaci nienależnych zwrotów podatku od towarów i usług (VAT), składania nierzetelnych niezgodnych ze stanem faktycznym deklaracji podatkowych VAT-7, narażenia podatku na uszczuplenie dużej wartości w łącznej kwocie co najmniej 98 mln zł.


        Postępowanie przygotowawcze dotyczy zakrojonego na szeroką skalę procederu przestępczego polegającego na fikcyjnym karuzelowym obrocie różnymi towarami, w postaci granulatu propylenu, barwników i koncentratów. Towar był sprowadzany do Polski poprzez stworzoną na potrzeby przestępczego procederu sieć krajowych „firm – słupów” . W istocie podmioty te nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich rola w tym procederze sprowadza się do wystawiania fikcyjnych dokumentów sprzedaży. Następnie towar był sprzedawany do szeregu kolejnych podmiotów gospodarczych.
        Polskie firmy eksportujące towar, z uwagi na fakt, iż transakcje te objęte są zerową stawką podatku VAT występowały o zwrot podatku VAT, który w istocie nie został uiszczony lub został narażony na uszczuplenie i wyłudzony, działając na szkodę Skarbu Państwa.
        Jak ustalono w toku niniejszego śledztwa w okresie od marca 2012 roku do lutego 2015 roku, w opisany przestępczy proceder było zaangażowanych 45 krajowych podmiotów gospodarczych oraz 4 zagraniczne.
        Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, iż na skutek przestępczego procederu doszło do wyłudzenia od Skarbu Państwa znacznych kwot pieniędzy w łącznej kwocie 98 mln zł.
        W toku trwającego śledztwa zarzuty przedstawiono 23 podejrzanym. W sprawie skierowano już akty oskarżenia przeciwko 7 osobom.

W dniu 14 czerwca 2018 r. zatrzymano kolejną osobę.
Wiesławowi H. przedstawiono zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w fikcyjnym, karuzelowym obrocie różnymi towarami, oszustw podatkowych i czynu z art. 299 § 1 kk /prania brudnych pieniędzy/.
        Śledztwo jest w toku. 
   


                                                                     

   

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3