Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach  – Wydziału Zamiejscowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom podejrzanym o handel substancjami zastępczymi (tzw. „dopalaczami”), których zażycie wiązało się z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia zażywającego. 

  Działalność mężczyzn prowadzona była na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej i Chin, skąd nabywano środki podlegające dalszej sprzedaży.

W czasie prowadzonego śledztwa ustalono, że głównym kanałem dystrybucji był sklep internetowy, za pośrednictwem którego kupujący składali zamówienia na określone środki psychoaktywne. Zamówienie realizowane było poprzez przesyłki pocztowe, 

po uprzednim dokonaniu wpłaty przez kupującego na wskazane konto bankowe. 

W toku postępowania przesłuchano odbiorców środków – były to osoby, których dane osobowe i adresowe ustalono w oparciu o zabezpieczony materiał dowodowy. 

Ponadto jedną z osób, która kupiła towar sprzedawany przez podejrzanych był zamieszkały 

w Szczecinie Marcin D. , który zmarł po zażyciu zakupionych dopalaczy. 

Szacowana wartość korzyści majątkowej, jaką sprawcy osiągnęli z działalności przestępczej szacowana jest na kwotę ponad 2,5 miliona złotych.  

Podejrzanym przedstawiono zarzuty kwalifikowane w art.  55 ust. 3 , art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, a także czynów z art. 165 § 1 pkt 2 k.k.

Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.  

 

 

 

 

 

 

 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3