Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

 

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie

W toku śledztwa ustalono, że funkcjonariusze, w związku z wykonywaniem czynności służbowych, wbrew ustalonemu trybowi postępowania, obligującemu do korzystania z usług podmiotu wyłonionego w drodze przetargu, przekazywali informacje o zdarzeniach drogowych z udziałem samochodów ciężarowych wymagających interwencji holownika, właścicielowi firmy świadczącej tego rodzaju usługi, umożliwiając mu wykonywanie odpłatnej usługi holowania.

Funkcjonariusze działali wbrew decyzji Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji wprowadzającej w życie Instrukcję usuwania i zabezpieczania pojazdów przez Policję, zlecania ich holowania oraz przechowywania na parkingach strzeżonych i zamiast powiadamiania dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie o konieczności odholowania pojazdu ciężarowego, przekazywali informacje o możliwości odholowania uszkodzonego pojazdu osobie nieuprawnionej przyjmując w zamian za to korzyści majątkowe.

W sprawie, czterem funkcjonariuszom przedstawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w różnej wysokości oraz niedopełnienie obowiązków służbowych, tj. popełnienia czynów penalizowanych w art. 231 § 2 kk i art. 228 § 3 kk.

Trzech funkcjonariuszy zostało tymczasowo aresztowanych, wobec jednego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zarzuty wręczenia korzyści, tj. popełniania przestępstwa z art. 229 § 3 kk, przedstawiono dwóm osobom.

Postępowanie jest w toku.

Czynności w sprawie realizowane były wraz z funkcjonariuszami Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3