Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

 

       W dniu 13 kwietnia 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Gliwicach  rozpoczął się proces przeciwko Jerzemu R. oskarżonemu o to, że w okresie pomiędzy 1 a 3 kwietnia 2016 r. w Gliwicach, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia Helmuta K. nałożył na głowę Helmutowi K. worek foliowy i zakleił go taśmą klejącą na wysokości ust uniemożliwiając oddychanie pokrzywdzonemu w następstwie czego na skutek nagłego odcięcia dopływu tlenu doprowadził do jego śmierci, tj. o przestępstwo z art. 148 § 1 k.k.

       Nadto oskarżonemu zarzucono znieważenie zwłok Helmuta K., poprzez włożenie ciała zabitego do walizki podróżnej i wrzucenie  do rzeki. Prokurator zarzucił również Jerzemu R., że przez okres roku, aż do śmierci pokrzywdzonego znęcał się fizycznie nad Helmutem K..

       Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany w dniu 28 lutego 2017 r., jednakże Jerzy R. był uznany za niezdolnego do udziału w czynnościach procesowych z uwagi na stan zdrowia oceniony przez biegłych sądowych psychiatrów.  

       Podczas piątkowej rozprawy prokurator odczytał akt oskarżenia.

       Jerzy R. odmówił złożenia wyjaśnień  w sprawie, podtrzymał  odczytane obszerne wyjaśnienia z postępowania przygotowawczego, z wyjątkiem okoliczności związanej z zaklejeniem pokrzywdzonemu ust taśmą klejącą. Na rozprawie odtworzono również w całości eksperyment procesowy przeprowadzony z udziałem oskarżonego oraz ujawniono zapisy z kamer monitoringu miejskiego. 

       Celem przesłuchania świadków kolejny termin rozprawy został wyznaczony na 20 kwietnia 2018 r. 

       Za zarzucone czyny Jerzemu R. grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3