Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi B. - pracownikowi Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, zatrudnionemu na stanowisku nadinspektora oraz Ewelinie M. , prowadzącej Biuro Usługowo - Geodezyjne.


Śledztwo wszczęto  w oparciu o prowadzoną  przez Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach kontrolę operacyjną.
Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez inspektora nadzoru górniczego,  w okresie od początku lipca 2013 roku do końca stycznia 2014 roku, na terenie województwa śląskiego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i działania przez to na szkodę interesu publicznego, i inne  tj. o przestępstwo z art. 231 § 2 k.k. i inne.  

Jak ustalono, Dariusz B., jako zatrudniony w OUG, w ramach obowiązków służbowych przeprowadzał kontrole limitowane w Odkrywkowych Zakładach Górniczych, brał udział w opracowywaniu planu ruchu, opiniował dokumentację.   Jednocześnie – działając na prywatne zlecania - przygotowywał, sporządzał i realizował czynności techniczne niezbędne dla funkcjonowania podlegających jego nadzorowi odkrywkowych zakładów górniczych. Działał on zatem z naruszeniem zasad rzetelności oraz bezstronności przy załatwianiu spraw służbowych oraz zakazom podejmowania dodatkowego zatrudnienia.  
Ewelina M. natomiast udostępniła Dariuszowi B. dane własnej firmy, aby mógł rozliczać, przygotowywać, sporządzać oraz wykonywać dokumentację oraz realizować czynności techniczne niezbędne dla funkcjonowania  odkrywkowych zakładów  górniczych.

Z tytułu zleceń dla obsługiwanych przez Dariusza B. podmiotów, firma Eweliny M. uzyskała korzyść majątkową w wysokości ponad 150.000 zł, w której w znacznej części partycypował Dariusz B.
Podejrzani nie przyznali się do stawianych zarzutów. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.  
 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3