Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego
w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Dominikowi G. i Janowi Sz. podejrzanym o przestępstwa  z art. 252 § 2 k.k. w zw. z art. 282 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. w zw.  z art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 227 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k. i inne.

 

Jak ustalono, w dniu 9 kwietnia 2013 roku spod bloku w Częstochowie, będącym miejscem zamieszkania pokrzywdzonego Piotra U., Dominik G. - podając się za funkcjonariusza ówczesnego Centralnego Biura Śledczego, pod pozorem dokonywania czynności zatrzymania, wziął, a następnie przetrzymywał – w części bagażowej samochodu oraz pomieszczeniu garażowym – jako zakładnika Piotra U., w celu zmuszenia go do zapłaty okupu w zamian za uwolnienie. Działanie sprawców połączone było ze szczególnym udręczeniem zakładnika wskutek grożenia mu pozbawieniem życia oraz używaniem wobec niego przemocy, jak też spowodowaniem obrażeń ciała.
Zakładnik został zwolniony przez sprawców po zapłaceniu okupu.  
W dniu 8 kwietnia 2014 roku – Dominik G., Tomasz H. i Jan Sz. – podjęli działania mające na celu ponowne porwanie Piotra U., w celu wymuszenia zapłaty okupu w zamian za jego uwolnienie. Dominik G. usiłował zatrzymać pokrzywdzonego pod pozorem wykonywania czynności jako funkcjonariusz policji, jednakże Piotr U. zdołał skutecznie uciec napastnikom.

Dominik G. do dnia 31 października 2017 roku pozostawał w czynnej służbie policyjnej, obowiązki służbowe wykonując w Biurze Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wcześniej był funkcjonariuszem Komendy Stołecznej Policji w Warszawie oraz Biura Ochrony Rządu.
Jan Sz. jest osobą wielokrotnie karaną, czynów zarzuconych aktem oskarżenia dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa , natomiast Dominik G. nie był uprzednio karany.
Obaj podejrzani są tymczasowo aresztowani. Grozi im do 25 lat pozbawienia wolności.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3