Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

    Ośrodek zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach prowadzi śledztwo dotyczące śmierci dwuletniej Julii K. w dniu 17 grudnia 2016 r.

    Do zdarzenia doszło w mieszkaniu w Piekarach Śląskich , które zajmowała Maria B. wraz z córkami – dwuletnią Julią i pięcioletnią Wiktorią. Wezwana przez matkę w godzinach wieczornych załoga pogotowia podjęła reanimację Julii, która według matki miała podczas zabawy z siostrą upaść na podłogę, nagle stracić przytomność, mieć problemy z oddychaniem. Dziewczynka, mimo reanimacji, zmarła.

    Funkcjonariusze policji po przybyciu na miejsce wykonali oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyli ciało dziewczynki oraz jej odzież.
    Jak ustalono w mieszkaniu przebywał jeszcze konkubent matki – Łukasz Z. Był pod wpływem alkoholu /0,94 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu/. Maria B. – matka dziewczynki była trzeźwa. Matka dziewczynki oraz jej konkubent zostali zatrzymani.

Jak ustalono, Maria B. pozostała w związku z Łukaszem Z. od początku 2016 r. Od sierpnia 2016 r. miał on zacząć stosować przemoc psychiczną i fizyczną wobec konkubiny, znęcał się , poniżał, wyzywał, izolował.
    Łukaszowi Z. przedstawiono dwa zarzuty: spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Julii K. poprzez jej kilkukrotne uderzenie w okolicę czołową, co spowodowało u dziewczynki złamanie kości czołowej i nosa, powstanie ostrego krwiaka podtwardówkowego, krwotoków podpajęczynówkowych, obrzęk mózgu, a następnie skutkowało jej śmiercią. Drugi zarzut dotyczy znęcania się na konkubiną Marią B.
Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.
    Prokurator skierował wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Sąd uwzględnił wniosek i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podczas wstępnych czynności przesłuchano szereg świadków, ustalono również, że rodzina była pod opieką ośrodka pomocy społecznej, miała przyznanego asystenta rodziny.
Ojciec dziewczynek jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Postępowanie jest w toku.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3