Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

Wielkość czcionki:

    W dniu 31 grudnia 2014 roku Prokuratura Rejonowa w Zabrzu skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M. i Danielowi T. podejrzanym do dokonanie dwóch zabójstw oraz szeregu rozbojów z użyciem niebezpiecznego przedmiotu.

    W dniu 9 marca 2014 roku, na terenie kompleksu leśnego przy ul. Jaskółczej w Zabrzu, w pobliżu koczowiska zamieszkiwanego przez osoby bezdomne, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu ujawnili zakopane zwłoki Eryka O. Z uzyskanej opinii biegłych lekarzy sądowych wynikało, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego były doznane obrażenia głowy, m.in. rany rąbane i tłuczone, które mogły być zadane ostrzem i obuchem siekiery.

    Intensywne czynności śledcze pozwoliły na ustalenie, że zbrodni tej dokonali Grzegorz M. (lat 29) i Daniel T. (lat 39). Obaj na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

    W trakcie dalszych czynności postępowania ustalono, że Grzegorz M. i Daniel T. odpowiedzialni są również z zabójstwo Mirosława N., który zaginął w styczniu 2014 roku. Jego zwłoki także ukryli w pobliżu opisanego obozowiska leśnego. Według biegłych przyczyną śmierci pokrzywdzonego były liczne rany głowy o charakterze tłuczonym i miażdżonym.

    W toku śledztwa ustalono, że motywem obu zbrodni była zemsta za to, iż Eryk O. i Mirosław N. nie udzielili pomocy Danielowi T. gdy ten wpadł do ogniska. Swoje ofiary sprawcy bili i uderzali siekierą.

    Po pierwszym zabójstwie oskarżeni dokonali napadu rabunkowego na jeden ze sklepów spożywczych w Zabrzu. Grożąc ekspedientce przedmiotem przypominającym broń palną skradli pieniądze w kwocie około 600 zł. Chcieli je przeznaczyć na potrzeby związane z ucieczką za granicę, gdyby morderstwo Mirosława N. wyszło na jaw.

    Ustalono nadto, że Grzegorz M. w lutym i marcu 2010 roku w Gliwicach i Zabrzu dopuścił się czterech innych napadów na placówki handlowe, w trakcie których grożąc nożem ich pracownikom dokonywał kradzieży pieniędzy.

    Obaj oskarżeni byli uprzednio karani, a Grzegorz M. swoich czynów dopuścił się w warunkach multirecydywy.

    Grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3