Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

 

       W dniu 29 sierpnia 2018 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali trzech funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

       Zatrzymania mają związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, przedmiotem którego są czyny polegające na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy gliwickiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

       Jak ustalono, korzyści majątkowe — w różnych kwotach — przyjmowane były przez kilku funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności służbowych w związku z ujawnieniem popełnienia przez kierujących pojazdami wykroczeń drogowych. Ustalono także, że funkcjonariusze w kilku przypadkach informowali zatrzymanych o innej niż faktycznie obowiązująca ( najczęściej niższej) dopuszczalnej na danym odcinku prędkości, za co zatrzymanym groziła sankcja w postaci zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Zdarzenia te miały miejsce w rejonie węzła drogowego Sośnica przy Centrum Handlowym Europa Centralna w 2018 r.

      Zatrzymanym funkcjonariuszom — Patrykowi Ś., Marcinowi Sz. i Rafałowi P. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 § 3 k.k.

      Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zwraca z prośbą do osób mających istotne informacje w tej sprawie o zgłaszanie się do Prokuratury. Jednocześnie informuję, że zgodnie z treścią art. 229 § 6 k.k. „nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do  ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział." 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3