Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała w dniu 27 lipca 2018 r. akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Częstochowie przeciwko Mateuszowi T., oskarżonemu o popełnienie przestępstw z art. 159 k w zw. z art. 57a § 1 kk i art. 288 § 1 kk w zw. z art. 57a § 1 kk oraz Adamowi C., oskarżonemu o popełnienie przestępstw z art. 158 § 1 kk w zw. z art. 57a § 1 kk, art i art. 288 § 1 kk w zw. z art. 57a § 1 kk , art. 191 § 1 kk i art. 245 kk.

Jak ustalono w toku śledztwa w  dniu 26 sierpnia 2017 r. Adam Sz. z uwagi na hałas dochodzący z  mieszkania poniżej udał się do niego prosząc obecne w nim osoby o ciszę. Ze względu na to, że głośna muzyka oraz rozmowy na balkonie nie ucichły, Adam Sz. skontaktował się z dyżurnym Komisariatu V Policji w Częstochowie prosząc o interwencję. Właściciel lokalu, z którego dochodził hałas, Adam C. nie otworzył drzwi interweniującym policjantom. W związku z tym funkcjonariusze odstąpili od czynności i odjechali. 

Po odjeździe policjantów, znajdujący się pod wpływem alkoholu Mateusz T. i Adam C. udali się pod drzwi lokalu pokrzywdzonego. Obaj dobijali się do drzwi mieszkania pokrzywdzonego, uderzając w nie pięściami ,  krzycząc , że jest konfidentem , zażądali jego wyjścia z mieszkania. Pokrzywdzony słysząc wyzwiska rozpoczął nagrywanie zajścia na telefonie. Mateusz T. kilkakrotnie kopnął w drzwi wejściowe do lokalu zajmowanego przez pokrzywdzonego, wyłamując zamek. Obaj napastnicy wbiegli do mieszkania, gdzie  Mateusz T. uderzył kilkakrotnie Adama Sz. w twarz, przewrócił go na podłoże i zadawał ciosy za pomocą rąk i nóg. W trakcie bicia pokrzywdzonego użył także toporka z osłonką, kilkakrotnie uderzając pokrzywdzonego jego tępą stroną. 

W tym czasie Adam C. kierował do pokrzywdzonego wyzwiska i przytrzymywał Innę N. ,żonę pokrzywdzonego, która usiłowała udzielić pomocy mężowi. Podczas opuszczania mieszkania pokrzywdzonego, Adam C. groził Innie N. pobiciem i uszkodzeniem ciała w przypadku powiadomienia policji o zdarzeniu.

Czyn z art. 159 kk zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, zaś czyn z art.288 § 1 kk karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ze względu na to, że w akcie oskarżenia prokurator przyjął ,iż przestępstwa zarzucone oskarżonym mają charakter chuligański, dolna granica kary za przestępstwa została zwiększona o połowę. Przestępstwo z art. 191 § 1 kk zagrożone jest karą pobawienia wolności do lat 3, a czyn z art. 245 kk karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3