Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

    W dniu 30 marca 2015 roku Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do tamtejszego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko Januszowi K. oskarżonemu o dokonanie zabójstwa Piotra B., pozbawienia wolności Grażyny K. połączonego ze szczególnym jej udręczeniem oraz znęcanie się psychiczne i fizyczne nad wymienioną, a także niestosowania się do wyroku sądowego i groźby karalne, tj. o przestępstwa z art. 148 § 1 k.k., art. 189 § 1 i 3 k.k., art. 207 k.k., art. 244 k.k. i art. 190 § 1 k.k.

    Jak ustalono w toku śledztwa, w dniu 6 czerwca 2013 roku Janusz K. został skazany za znęcanie się nad rodziną. Wyrokiem Sąd nakazał mu m.in. opuścić zajmowane dotąd z pokrzywdzonymi mieszkanie. Wymieniony obowiązku tego nie respektował. W okresie od sierpnia 2013 roku do 21 sierpnia 2014 roku wielokrotnie przebywał w tym lokalu gdzie wszczynał awantury, podczas których wyzywał Grażynę K. słowami wulgarnymi, groził jej pozbawieniem życia, szarpał i bił.
    W dniu 19 września 2014 roku oskarżony wtargnął do mieszkania pokrzywdzonej gdzie przebywał także Piotr B. Po  brutalnym pobiciu wymienionego, skrępował mu nogi i ręce taśmą klejącą i elastycznym bandażem. Następnie kopał go po całym ciele a także uderzył nożem. Nałożył mu na głowę nylonowy worek, który zawiązał taśmą klejącą w ten sposób, że odciął dostęp powierza do górnych dróg oddechowych. Ponownie bił go rękami i kopał po całym ciele.
    Powołani w tej sprawie biegli lekarze sądowi stwierdzili szereg obrażeń na ciele pokrzywdzonego, w tym ranę kłutą. Bezpośrednią przyczyną śmierci Piotra B. było ich zdaniem gwałtowne uduszenie.
    Po dokonanym zabójstwie oskarżony przetrzymywał pokrzywdzoną w mieszkaniu, w którym znajdowały się zwłoki Piotra B.
    Przesłuchany w charakterze podejrzanego Janusz K. przyznał się częściowo do popełnienia zarzuconych mu czynów. Jego wyjaśnienia w toku postępowania przygotowawczego były zmienne. W szczególności w trakcie jednego z przesłuchań stwierdził, że nie miał zamiaru zabić pokrzywdzonego. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w sposób nie budzący wątpliwości pozwalał jednak na dokonanie oceny, iż swoją ofiarę pozbawił życia działając w zamiarze bezpośrednim.
    Oskarżonemu grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3