Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:
Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy
tel. 665-330-185
tel. (032) 78 09 100 w 330
fax (032) 78 09 199
e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl
Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.
W dniu 19 września 2018 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali kolejnych trzech funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach.
Zatrzymania mają związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, przedmiotem którego są czyny polegające na przyjmowaniu przez funkcjonariuszy żorskiej Komendy Miejskiej Policji, korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.
Dwóm zatrzymanym przedstawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym, a wobec jednej osoby zarzut o innym charakterze (z art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 158 § 1 k.k. w zw. z art. 246 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.).
Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich trzech zatrzymanych.
Wątkiem, jaki jest również badany w postępowaniu jest użycie przemocy, pobicie jednego z pokrzywdzonych na terenie KMP w Żorach. W zakresie tego wątku prokuratura, z uwagi na dobro śledztwa, nie udziela żadnych informacji.
Z obecnych ustaleń śledztwa wynika, że łapówki przyjmowane były nie tylko w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa, ale także udzielano łapówek w wyniku kierowania przez funkcjonariuszy Policji do sprawców wykroczeń drogowych żądań wręczenia takiej korzyści. Ustalono bowiem, że od wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariusze policji uzależniali odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy kierującego. W tych sytuacjach sprawcy byli karani za rzeczywiście popełnione wykroczenia, natomiast przyjęcie korzyści majątkowej ukierunkowane było na to, aby funkcjonariusze Policji nie dokonali zatrzymania prawa jazdy kierującego.
W śledztwie przedstawiono już zarzuty osobie, która – jak wskazuje materiał dowodowy – wręczyła funkcjonariuszom korzyść majątkową. Jest to osoba, która nie zgłosiła się do Prokuratury, a która została ustalona poprzez działania funkcjonariuszy BSW.
Prokuratura nadal zwraca się do osób mających istotne informacje w tej sprawie o zgłaszanie się do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jednocześnie informuję , że zgodnie z treścią art. 229 § 6 k.k. „nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.”