Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

          Ośrodek zamiejscowy w Piekarach Śląskich Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach skierował do Sądu Okręgowego      w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu Pawłowi D., podejrzanemu o zabójstwo w nocy z 13 na 14 kwietnia 2016 r. Róży K.

          Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich została w dniu 16 kwietnia 2016 roku zawiadomiona o ujawnieniu przez Izabelę F. zwłok jej ciotki Róży K.. Świadek zaniepokojona tym, że krewna nie odbiera telefonu weszła przez niezamknięte okienko piwniczne do domu Róży K. i ujawniła jej ciało ze skrępowanymi rękami i nogami na łóżku w sypialni.
          Na ciele pokrzywdzonej ujawniono szereg obrażeń.
          W mieszkaniu widoczne były ślady plądrowania, ujawniono także brak biżuterii, którą posiadała pokrzywdzona, co wskazuje na motyw rabunkowy sprawców zabójstwa. Część zrabowanej biżuterii została później zabezpieczona w lombardzie w Tarnowskich Górach.
          Ustalono, iż sprawcą zabójstwa jest Paweł D. oraz nieletnia Weronika G. Pawłowi D. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 148 § 2 pkt 2 kk.
          Przesłuchany jako podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i w sposób szczegółowy opisał przebieg zdarzenia oraz rolę nieletniej w przestępstwie.
         Z uzyskanej opinii biegłych z zakresu psychiatrii wynika, że podejrzany dokonując zarzucanych mu czynów znajdował się pod wpływem środków odurzających, od których jest uzależniony. Biegli nie stwierdzili natomiast, by jego poczytalność w chwili czynu była zniesiona lub ograniczona
         Paweł D. był już uprzednio karany za dokonanie rozboju.  Obecnie grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.
         Postępowanie toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. 

          Natomiast sprawa nieletniej Weroniki G. będzie rozpoznawana przez Sąd Rejonowy w Targowskich Górach w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
          Prokurator zwrócił się do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o przekazanie prokuraturze sprawy nieletniej celem prowadzenia wspólnego śledztwa przeciwko obu sprawcom zbrodni. Sąd Okręgowy w Gliwicach uchylił jednak pierwotne postanowienie Sądu Rejonowego  i przesądzono, że postępowanie wobec Weroniki G. prowadzone będzie w trybie odpowiedzialności nieletniego za czyn karalny.    

 

 

 

 

 

 

 

 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3