Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

W dniu 2 kwietnia 2017 r. na wniosek zabrzańskiej Prokuratury Rejonowej sąd tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy 10 mężczyzn, którzy podejrzani są o udział w zbiegowisku, w trakcie którego dopuścili się gwałtownego zamachu na osoby narodowości romskiej używając przemocy i groźby bezprawnej.

 W piątek wieczorem, 31 marca 2017 r. grupa mężczyzn w wieku 22-32 lat biorąc udział w zbiegowisku dopuściła się gwałtownego zamachu na osoby narodowości romskiej. W trakcie zdarzenia grupa ta stosowała przemoc i groźby bezprawne, a także dokonała znieważenia grupy etnicznej Romów z uwagi na przynależność rasową.

Funkcjonariusze policji w wyniku szybkiej i zdecydowanej reakcji zatrzymali 12 mężczyzn.

Przez cały weekend prokuratorzy wraz z funkcjonariuszami KMP w Zabrzu przeprowadzali w tej sprawie czynności procesowe: przesłuchiwano świadków, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczano dowody, przeprowadzono szereg przeszukań mieszkań osób zatrzymanych z udziałem psów służbowych wyszkolonych do wyszukiwania narkotyków, a także materiałów pirotechnicznych, dokonywano analizy zapisu monitoringu.

W samochodach zatrzymanych mężczyzn policjanci ujawnili drewniane belki, siekiery, gaz pieprzowy, maczetę, a także narkotyki.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw penalizowanych w art. 119 § 1 kk, art. 254 § 1 kk, 256 § 1 i 257 kk.

Zatrzymani mężczyźni znani są organom ścigania, byli już karani za liczne rozboje, bójki i pobicia, niektórzy za włamania, kradzież pojazdów i przestępstwa narkotykowe. Dwóch z zatrzymanych posiada aktualne zakazy stadionowe.

Na wniosek prokuratury, sąd aresztował wszystkich dziesięciu podejrzanych na okres 3 miesięcy. Dwie zatrzymane osoby zostały przesłuchane w charakterze świadków.

Postępowanie jest w toku. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań i przedstawienia zarzutów kolejnym zidentyfikowanym napastnikom.

Za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas

Informacja o pomocy prawnej Stowarzyszenia AQUILA dla pokrzywdzonych nieuczciwymi praktykami rynkowymi

aquilla3