Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.


Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała 10 kwietnia 2016 r. do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia w sprawie prowadzonej w tut. Wydziale V Śledczym pod sygn.. akt V Ds. 145/15 przeciwko podejrzanym o zabójstwo we wrześniu 2001 r. małżeństwa Doroty i Zbigniewa S.


Śledztwo prowadzone było przeciwko Romanowi C.,  Vladimirsowi A.,  Piotrowi S., podejrzanym o popełnienie przestępstwa z art.  148 § 2 pkt. 1 kk oraz przeciwko Tobiaszowi W. i  Bogdanowi G. , podejrzanym o popełnienie przestępstwa z art. 189 § 3 kk.
Postępowanie zostało zapoczątkowane zaginięciem we wrześniu 2001 r. małżeństwa Doroty i Zbigniewa S. zamieszkałych w Gliwicach, a prowadzących działalność gospodarczą na terenie Stadionu Piasta Gliwice. 
W dniu 16 września 2001 r. odnaleziono należący do zaginionych samochód, w którym ujawniono kominiarki, łopatę. W mieszkaniu pokrzywdzonych znaleziono ciało zabitego owczarka niemieckiego oraz kartkę z zapiskiem, że Dorota H.-S. zamierza wybrać się w odwiedziny do rodziny, do której nigdy faktycznie nie dotarła.
Prowadzone postępowanie początkowo nie doprowadziło do ustalenia, jaki był przebieg zdarzeń w mieszkaniu pokrzywdzonych oraz gdzie znajdują się małżonkowie S.
Czynności operacyjne funkcjonariuszy Policji pozwoliły na powiązanie notowanego za przestępstwa przeciwko mieniu Bogdana G. z zaginięciem pokrzywdzonego małżeństwa S.  Jak ustalono, w zabezpieczonych na kominiarkach śladach biologicznych obecne były allele charakterystyczne dla  profilu DNA Bogdana G.
Przeprowadzone dalsze dowody ostatecznie pozwoliły na ustalenie, że Bogdan G. wraz z Tobiaszem W. oraz Romanem C., Vladimirsem A. i Piotrem S. wspólnie dokonali porwania w dniu 13 września 2001 r. małżeństwa S. z ich mieszkania w Gliwicach przy ulicy Okrzei. Według ustaleń śledztwa, do mieszkania Doroty i Zbigniewa S. zamaskowani sprawcy wtargnęli w nocy, małżonkowie zostali skrepowani sznurkiem, zaklejono im oczy, a następnie zostali przewiezieni w okolice kanału gliwickiego, gdzie przetrzymywano ich w studzience kanalizacyjnej. Motywem działania sprawców było odzyskanie długu zaciągniętego przez małżonków, a inicjatorem porwania miał być Vladimirs A.
Ostatecznie Piotr S. i Roman C. zabrali z miejsca przetrzymywania Dorotę i Zbigniewa S. , przewożąc ich w okolice Rzeczyc. Tam, wspólnie z Vladimirsem A. dokonali zabójstwa pokrzywdzonego poprzez bicie go po głowie – co spowodowało uraz czaszkowo-mózgowy, a w następnie śmierć Zbigniewa S.. Pokrzywdzonej Dorocie H.-S. zaklejono otwory oddechowe powodując śmierć w wyniku uduszenia.
Roman C. polecił Piotrowi S. zakopanie ciał, które zostały wrzucone do dołu po wyrobisku piasku.
Piotr S. przyznał się do udziału w zabójstwie, a w złożonych wyjaśnieniach, podczas przeprowadzonych z jego udziałem eksperymentów procesowych wskazał orientacyjnie miejsce zakopania ciał pokrzywdzonych. Działania funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach przy udziale prokuratora pozwoliły na ustalenie miejsca faktycznego zakopania zwłok.
W dniu 2 czerwca 2015 r. ujawniono w tym miejscu zeszkieletowane zwłoki dwóch osób. Na obu szkieletach ujawniono sznurek, którym związane były nadgarstki i kostki nóg. Nadto, na szkielecie zidentyfikowanym następnie jako należący do Doroty H.-S., ujawniono grubą warstwę taśmy klejącej obejmującą okolice naturalnych otworów oddechowych twarzy.
Z opinii biegłych wynika, że okoliczności i miejsce ujawnienia szczątków pokrzywdzonej: skrępowanie kończyn,  obecność fragmentu prawdopodobnie rękawiczki oraz taśmy samoprzylepnej obejmującej okolice otworów naturalnych twarzoczaszki nasuwają  uzasadnione podejrzenie, że zgon denatki mógł być związany z zamknięciem otworów oddechowych, doprowadzając do uduszenia gwałtownego Doroty H.-S.
Przyczyną zgonu jej męża stały się doznane obrażenia głowy. Z opinii sądowo – lekarskiej wynika, że uwzględniając istniejące uszkodzenia kośćca, w tym przebieg i charakter złamań ujawnionych na szkielecie Zbigniewa S. , można wskazać że zostały one zadane ze znaczną siłą.
Zgromadzone w toku śledztwa dowody wskazują, że Roman C., Vladimirs A. i Piotr S. działali w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia małżonków S., a działanie to miało cechy szczególnego okrucieństwa.
Roman C. i Vladimirs A. nie przyznają się zarzucanego im czynu, odmówili składania wyjaśnień.
Pozostali podejrzani – Piotr S. , Tobiasz W. i Bogdan G. przyznali się do zarzucanych czynów i złożyli wyjaśnienia, w których odtworzyli przebieg zdarzeń będących przedmiotem śledztwa. 
Trzem mężczyznom oskarżonym o zabójstwo grozi kara dożywotniego pobawienia wolności, dwóm, którym zarzucono porwanie – kara od 3 lat pozbawienia wolności. 

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas