Strona Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Kontakt z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach:

Joanna Smorczewska - Rzecznik Prasowy

tel. 665-330-185

tel. (032) 78 09 100 w 330

fax (032) 78 09 199

e-mail: rzecznik@gliwice.po.gov.pl

Rzecznik prasowy nie udziela porad prawnych, nie udziela informacji stronom w sprawach prowadzonych w jednostkach okręgu gliwickiego, a także nie załatwia skarg i interwencji w indywidualnych sprawach obywateli.

W Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prowadzone jest pod sygn.. akt V Ds. 98/15 śledztwo w sprawie doprowadzenia, w okresie od stycznia 2014 roku do marca 2015 roku w różnych miejscowościach południowej Polski do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 10.000.000 złotych

wypłaconej osobom działających w imieniu spółki Blue Ocean Finance Sp. z o.o. w imieniu spółki Avvenire Sp. z o.o. przez towarzystwa ubezpieczeniowe tytułem prowizji od zawartych umów ubezpieczeniowych, to jest o przestępstwo z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk. przy zast. art. 12 kk. Jak ustalono, straty towarzystw ubezpieczeniowych zostały spowodowane oszustwem polegającym na wyłudzaniu przez sprawców prowizji za pośrednictwo w pozyskaniu klientów na długoterminowe programy ubezpieczeniowo-oszczędnościowe. W rzeczywistości natomiast klienci nie zamierzali zawierać takich umów, nie zawarli ich albo zawarli tylko celem ułatwienia pośrednikom uzyskania prowizji należnej za zawarcie umowy, a towarzystwa ubezpieczeniowe zostały wprowadzone w błąd co do rzetelności zawieranych umów ubezpieczenia i zamiaru wywiązania się klientów z warunków podpisanych umów, Funkcjonariusze Wydziału d/z w Przestępczością Gospodarczą Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dokonali zatrzymań 18 osób na terenie województwa śląskiego, którym zostały przestawione zarzuty popełnienia przestępstw z art. 286 § kk w zw. z art. 294 § 1 kk i art. 258 § 1 kk. wobec ośmiu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, a co do reszty osób zastosowano poręczenia majątkowe oraz dozór policji. Dokonano również przeszukań w siedzibach podmiotów gospodarczych zaangażowanych w proceder, zabezpieczając dokumentacją dotycząca działalności. Postępowanie jest w toku. Straty towarzystw ubezpieczeniowych to ponad 10 milionów złotych – kwota wypłaconych prowizji za pośrednictwo przy zawieraniu umów.

wygląd strony

 BIP

rach

inf

SIS

ePUAP

KSSIP

w_słupa

logo niebieska linia

fundacja

kas